Rodzice muszą pamiętać

Jakie zasady obowiązują rodziców i dzieci?

Rodzice muszą pamiętać, że nastolatek stara się w jakikolwiek sposób osiągnąć niezależność, ustanowienie granic osobistych i własnego porządku. Konieczne jest przestrzeganie jego praw i stosowanie ogólnych zasad dla obu stron.

* Opuszczając dom, musi powiedzieć: gdzie i z kim spędza swój czas, a kiedy wraca. Jest to obowiązkowa zasada, dotycząca spokoju rodziców i zapewnienia, że ​​dziecko jest bezpieczne.

* Chcesz wiedzieć, z kim rozmawia Twoje dziecko. Jeśli przez dłuższy czas jest nieobecny, możesz skontaktować się z przyjaciółmi lub rodzicami, aby dowiedzieć się, gdzie jest twój nastolatek i jak postępować.

* Należy szanować osobistą przestrzeń nastolatka, ale nie tolerować niedopuszczalnego. Zaakceptuj fakt, że w wieku 14 lat nastolatek ma prawo do:

– długa rozmowa przez telefon z przyjaciółmi;

– angażować się w sprawy osobiste;

– prowadzić dziennik, którego nie mogą oglądać rodzice i nieznajomi;

– wymagać, aby ludzie nie rzucili się do jego pokoju bez pukania;

* Znajdź czas na rozmowę i rozmowę o swoim dorastaniu. Nastolatek z entuzjazmem wysłucha historii twoich „wyczynów” i tego, jak nauczyłeś się dyskryminować ludzi. Rodzic powinien użyć własnego przykładu, aby opowiedzieć o istniejących zdradach, nawet wśród przyjaciół. Naucz obserwację swojego dziecka, umiejętność rozumienia ludzi i zdarzeń, podejmowania właściwych decyzji.

* W trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach zachowuj się jak dorosły, szybko i celowo. Jeśli dziecko nie wróciło do domu w uzgodnionym terminie lub nie było go tam, dokąd się udał, natychmiast przystąpił do jego przeszukania.

Jeśli niespodziewanie wrócisz do domu późno z letniego domu, a pijani nastolatkowie odpoczywają w twoim mieszkaniu, spróbuj skontaktować się z rodzicami, aby wiedzieli, gdzie są ich dzieci i podejmij właściwą decyzję.

Dziecko spóźniało się i pachniało alkoholem, nie krzyczcie go, ale połóżcie go do łóżka, a rano rozmawiajcie, bez krzyków i obelg. Nastolatek musi zrozumieć, że nie będziesz tolerował takich zjawisk.

* W każdej sytuacji trzymaj się z daleka, nie zgub się na krzyku, nie używaj groźby i nie czytaj moralności. Staraj się spokojnie odkryć przyczynę negatywnego zjawiska i pokaż swoje nastawienie do tego.

* Staraj się spędzać więcej czasu na wspólnych spacerach, wizytach na koncertach i siłowni. W weekend udaj się do lasu na grillu i zaproś przyjaciół syna lub córkę. Więc poprawisz relacje z nastolatkiem i sprawisz, że będą bardziej zaufani.